Superonline En İyi Modem Ayarları

Merhaba. Bu yazımızda sizlere Superonline’ın abonelerine yaygın olarak verdiği Huawei HG255S Modemi için yapılması gereken ayarlardan bahsedeceğiz. Burada bahsedilen ayarlar tüm modemlerde işe yarayacak bazı ipuçları içerir. Modeminize, altyapınızına ve çevresel koşullara bağlı olarak bir miktar hız artışı ve bağlantıda iyileşme görülebilir.

Öncelikle “wifi info view” isimli programa ihtiyacımız olacak. Wifi info view’i indirmek için buraya tıklayın.

Uygulamayı indirip açtıktan sonra karşınıza bu şekilde bir ekran gelecektir.Burada “channel” sekmesine basarak sizin ve çevrenizdeki modemlerin kaçıncı kanaldan sinyal verdiğini sıralı bir şekilde görebilirsiniz. Bu ekranı kapatmayın ve ardından internet tarayıcınızda, adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.Bu ekranda eğer biliyorsanız kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekli. Eğer daha önce değiştirmediyseniz ve bilmiyorsanız, ön tanımlı olarak kullanıcı adınız “admin” şifreniz ise “superonline” şeklindedir.

Giriş yaptıktan sonra ise aşağıdaki ekran gelecektir.Bu ekran geldiğinde kırmızı ile işaretlenmiş alana tıklayın. Daha sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.Burada da kırmızı ile işaretlenen alana tıklayın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.Burada da kırmızı ile işaretlenen yere tıkladığınızda aşağıdaki ekranı göreceksiniz.Yapacağımız işlemlerin tamamı bu sayfada olacak. 2.4 GHz frekansını kullanıyorsanız yeşil alana tıkladığınızda 1 ile 13 arasında, 5.0 GHz bandını kullanıyorsanız mavi alana tıkladığınızda 36 ile 116 arasında değişen rakamlar göreceksiniz. Bu ekranı gördüğünüzde wifi info view programına dönüyoruz ve diğer modemlerin hangi kanaldan yayın yaptığına “channel” sekmesi altından bakıyoruz.

Burada önemli olan nokta şu; aynı kanaldan ne kadar çok yayın yapılırsa bu sinyaller çakışır ve cihazların gelen paketleri çözmeleri zorlaşır. Yani siz wifi info view programına bakarak en az kullanılan kanalı ya da hiç kullanılmayan kanal numarasını bulup işaretli yerlerden seçmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra “save” butonuyla ayarları kaydedin ve modeminizi 1 kez yeniden başlatın. İnternet bağlantınızda iyileşmeler görmeniz olasıdır.