NFC Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Bu yazımızda kısaca NFC’den bahsedeceğiz. Tüm kullanım alanlarında ciddi bir zaman kazanımı ve güvenlik sağlayan NFC’nin öncelikle çalışma prensibinden bahsedelim.

NFC ‘nin açılımı Near Field Comminucation’dır yani türkçe karşılığı “Yakın Alan İletişimidir.” Sinyal verici ve alıcı cihazın gücüne göre ortalama iletişim menzili 0-10 cm arasındadır ve aktarabildiği veri çok düşük kapasitededir. Genel olarak bu teknoloji basit komutlar vermeye yarar. Örnek vermek gerekirse toplu taşımalarda ulaşım kartımızı yaklaştırdığımızda bakiyeyi çeken cihaz veya temassız kartlardan ödeme alabilen pos cihazları bu teknolojiyi kullanır. Ama çoğumuz için önemli olan, NFC destekli bir akıllı telefonumuz varsa onunla neler yapabileceğimiz. Aslında bu işin bir sonu yok ama günlük hayatta işe yarayabilecek bir kaç ipucu verelim.

*Telefonunuza İstanbul Kart uygulamasını indirebilir, kartınızı telefonunuza dokundurarak verdiğiniz yükleme talimatını kartınıza aktarabilirsiniz.

*Bankanız destekliyor ise temassız ödemeyi kullanabilir, destekleyen yerlerde kart ile uğraşmadan sadece ödeme noktasına telefonunuzu yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.

*NFC etiketleri satın alıp bunları yaşam alanlarınıza yapıştırabilir ve telefonunuzu bu etiketlere dokundurarak daha önceden tanımlamış olduğunuz profile geçmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin arabanıza bir tane yapıştırabilir, bindiğinizde etikete dokundurarak telefonu doğrudan aracın bluetooth destekli ses sistemine bağlayabilirsiniz.

*Satın aldığınız bir fotoğraf makinesine telefonunuzu değdirip doğrudan telefonunuzda kameranın uygulamasının açılmasını veya indirme bağlantısına gidilmesini sağlayabilirsiniz.

*Dijital bir reklam panosunda NFC etiketi varsa ona dokundurarak reklamın içeriğine gidebilirsiniz

*NFC destekli yazıcınıza telefonunuzu dokundurarak çıktı alabilirsiniz.

Sonuç olarak bu liste uzar gider ve NFC ile hayatı kolaylaştıran birçok eylem yapılabilir. Önemli olan bu teknolojiye ne kadar ilgi duyduğunuzdur.